Daytona, kurumsal düzeyde bir GitHub Codespaces olmak istiyor

Yeni bir şirket, GitHub Codespaces’in bıraktığı “kurumsal boşluğu doldurmayı”, şirketlerin tüm geliştirme ortamı çabalarını şirket içinde gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir platformla yola çıkıyor.

Bulut tabanlı kodlama, son yıllarda tarayıcı tabanlı entegre geliştirici ortamlarının (IDE) kullanıma sunulmasıyla hızlanan bir trend. GitHub Kod Alanları gibi, GitPodVe tek boynuzlu at kulübünde ilk kez sahneye çıkan oyuncu Replit. Gerçekte, bulut IDE hareketi bir süredir gelişiyor ve çok sayıda oyuncu geliştirici araçlarını şirket dışına kaydırmaya çalışıyor.

Bir böyle bir şirket Codeanywhere’dir2013 yılında Hırvatistan’da başlatılan bir projeden ortaya çıkan PHPAnywhere denir. Codeanywhere geliştiriciler için Google Dokümanlar’a benzer bir şeyfarklı konumlardaki kodlayıcıların doğrudan bir tarayıcıdan işbirliği içinde kod yazmasına ve çalıştırmasına olanak tanır.

Codeanywhere iş başında Resim Kredileri: Herhangi bir yerde kodlayın

2023’e hızla ilerleyin ve arkasındaki ekip Codeanywhere adında yeni bir girişimle geri döndük Daytonaonların önceki bilgilerini alıp bunları, şirketlerin geliştirme ortamlarını üçüncü taraf altyapısına güvenmek yerine tamamen şirket içinde yönetmelerine olanak tanıyan, kendi kendine barındırılabilen yeni bir ürüne uygular.

Daytona’nın kurucu ortağı ve CEO’su Ivan Burazin, TechCrunch’a şunları söyledi: “Codeanywhere’den çok şey öğrendik, aslında bildiğimiz kadarıyla ilk bulut geliştirme ürünüydük.” “Kendi bulut IDE’mizi ve temel altyapımızı oluşturma konusunda çok sayıda yinelemeden geçtik ve bu süreçte esas olarak ne yapmamamız gerektiği konusunda çok şey öğrendik.”

Şirket içi

Kod yazmak için bir arayüz gerekli olsa da, geliştiricilerin bu kodun nasıl çalıştığını (veya çalışıp çalışmadığını) görmek için bu kodu çalıştırması gerekir ve bunun için veritabanları, ayarlar, çalışma zamanı kurulumları ve benzeri altyapı gerekir. Bir geliştiricinin aynı anda çalışan birden fazla projesi varsa, bu durum özellikle karmaşık hale gelebilir; çünkü yerel araçlarının çeşitli yönlerini kaldırmak, yeniden yüklemek ve yeniden yapılandırmak zorunda kalacaklar ve Daytona’nın umursadığı şey de bu, şirketlerin her şeyi tamamen yönetmesine olanak tanırken kendi çatıları altında.

Böylece bir geliştirici, projesini yerel yerel makinesi yerine Daytona ile kontrol eder; Daytona, tüm proje kurulumunu okur ve her şeyi yüklerken kullanıcıya kendi seçtiği düzenleyiciyi sunar ve tüm ayarların ve kurulumların mevcut ve doğru olduğundan emin olur.

Burazin, “Bu şekilde geliştiriciler doğrudan projelerinde kodlamaya geçebilirler” dedi.

Bulut tabanlı yazılım geliştirme, erişilebilirlik ve işbirliği açısından birçok avantaj sunar, ancak tüm şirketler bulutta her şeyin dahil edilmesinden memnun değildir; özellikle sıkı düzenlemeye tabi endüstrilerde faaliyet gösteren kuruluşlarda genellikle güvenlik ve gizlilik endişeleri vardır. Codeanywhere daha çok bulutta barındırılan geliştirici ortamının arayüzü olarak hizmet ederken, Daytona temel olarak bunun arkasındaki motor ve araçtır; şirketler Daytona’yı şirket içinde barındırır ve VS Code, RubyMine, PHPStorm veya başka bir yerel IDE ile entegre olur. başka.

Daytona

Daytona Resim Kredileri: Daytona

Daytona’nın bulutun bazı avantajlarını yerelin doğasında olan güvenlikle harmanladığı söylenebilir. Örneğin, geliştiricilerin şirket içi Daytona kurulumu aracılığıyla RAM veya CPU gibi daha fazla kaynak ayırabilmesi ve aynı anda birden fazla ortamı çalıştırabilmesi sayesinde ölçeklenebilirlik burada büyük bir satış noktasıdır.

Ancak bundan da öte Daytona, geliştirici hızını, yani yeni kodu ne kadar hızlı düzeltebileceklerini veya gönderebileceklerini artırmayı vaat ediyor. Bunu, geliştirme ortamlarını standartlaştırarak yapar; bu, geliştiricilerin konfigürasyonlarla uğraşmak için daha az, kodlama ve yüzeysel sorunları düzeltmek için daha fazla zaman harcaması anlamına gelir.

Burazin, “Şirketler için bu, pazara daha hızlı giriş, daha kaliteli yazılım ve sonuçta daha iyi bir kâr anlamına geliyor” dedi. “Bu sadece ürünleri kapıdan daha hızlı çıkarmakla ilgili değil, aynı zamanda geliştirme sürecinin verimli, yönetilebilir ve ölçeklenebilir olmasını sağlamakla da ilgili; bunun uzun vadede önemli bir rekabet avantajı olduğuna inanıyoruz.”

Yineleniyor

Daytona sessizce Eylül başında piyasaya sürüldübugün şirket, bir dizi VC firması ve meleğin mali kaynaklarını potaya koymasıyla, tohum öncesi finansmanda 2 milyon dolar topladığını duyurdu – buna 500 Global, Tiny.vc, Silicon Gardens, Darkmode VC, Firestreak ve kurucular dahil Postman, Honeycomb, Sentry, Supabase ve Netlify gibi ünlü geliştirici takım şirketlerinden.

Şu anda kapalı beta aşamasında olan Daytona, ürünü yinelerken bir avuç erken müşteriyle çalışıyor. Sonunda ticari lisans kapsamında koltuk başına model üzerinde çalışacak, ancak aynı zamanda belirli kısıtlamalara sahip ticari olmayan bir lisans da sunacak.

“Bu [first] Bu aşama çok önemli, çünkü ilk elden bilgi ve geri bildirim almamıza yardımcı olarak Daytona’nın cilalı ve çalışmaya hazır olmasını sağlıyoruz” dedi Burazin. ”

Codeanywhere’e gelince, kurucular temel olarak Daytona’da yer alıyor ve bu da önceki şirketlerini bir şekilde belirsizlik içinde bırakıyor. Basitçe söylemek gerekirse, günleri büyük olasılıkla sayılıdır.

Burazin, “Olağanüstü taahhütlerini yerine getirmek ve mevcut kullanıcılar için yeni çözümler bulmaya yardımcı olmak amacıyla Codeanywhere’i sürdürmek için özel mühendisler kiraladık” dedi. “Codeanywhere’de altyapının döndürülmesiyle ilgili deneyimlerimiz ve öğrendiklerimiz Daytona’nın vizyonunu şekillendirmede etkili oldu. Bu deneyim nedeniyle, bulut geliştirmenin geleceğinin aşağıdan yukarıya değil yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla yönlendirileceğine ve kesinlikle tarayıcı tabanlı bir düzenleyici etrafında merkezlenmeyeceğine inanıyoruz.”

Kaynak bağlantısı

Toplam
0
Paylaşım
Bir yanıt yazın
Önceki yazı

Dünyanın Bozuk Gıda Sisteminin Yıllık Maliyeti 12,7 Trilyon Dolar

Sonraki Gönderi

‘The Curse’ incelemesi: Emma Stone, Nathan Fielder ve Benny Safdie beyninizi kırmak için buradalar

İlgili Mesajlar
Toplam
0
Paylaşım